• Home
    • Home 01
    • Home 02
    • Home 03
    • Home 04
    • Home 05
    • Home 06
    • Home 07
    • Home 08
    • Home 09
    • Home 10
  • Features
    • Video Post
    • Post Layout
      • Full Width
      • Sidebar Left
      • Sidebar Right
  • Discoveries
  • Slow Living
  • Events & Culture
  • About Me
  • Contact
Andria World - A Cozy Corner of the Internet Andria World - A Cozy Corner of the Internet
A Cozy Corner of the Internet
  • Home
  • Editor’s Notes
  • Măcar puțină răbdare, înțelegere și bunătate, vă rog!
12 November 2011

Măcar puțină răbdare, înțelegere și bunătate, vă rog!

Editor’s Notes
Măcar puțină răbdare, înțelegere și bunătate, vă rog!

Uneori am impresia că am aterizat pe Pământ de undeva dintr-un univers paralel, unde oamenii funcționează după alte legi și au alte principii. Mă simt ca un extraterestru printre pământeni și mi-e din ce în ce mai greu să îi înțeleg și, mai ales, să îi fac să mă accepte așa cum sunt. Pentru că da, simt că sunt diferită. De fapt, nu sunt diferită, asta este doar o percepție a lor, a pământenilor.

Știu, sună ciudat, dar am început să am din ce în ce mai des sentimentul de a evada într-o lume mai bună. Vreau să plec undeva unde oamenii sunt diferiți, unde au alte principii de viață. Nu mai suport răutățile gratuite, agitația, bârfele și nesimțirea din jur. Uneori am impresia că lumea chiar nu mai gândește deloc. Toți reacționează impulsiv, fără să gândească, iar dacă nu fac asta, adoptă efectul de turmă și fac ce fac alții, ca să fie și ei la fel.

Chiar acum câteva zile am întâlnit o situație super ciudată, în timp ce veneam acasă de la job. M-am urcat la Unirii în 116. Cum el întoarce pe la Sf. Vineri, îl iau mereu în sensul acela și nu direct spre Berceni, ca să prind loc, pentru că se aglomerează foarte tare și am muuuuuult de mers, plus că îmi place să și citesc în timpul ăsta. Toate bune și frumoase. Mă urc în mașină, mă așez pe scaun, scot cartea și citesc. Ajunge 116 la capăt (la Sf. Vineri) și, după ce oprește în stație, schimbă plăcuța (scrisul acela de deasupra – nu știu cum să-i zic) cu „Se retrage la… blah blah”.

Eh, și de aici începe balamucul. Oamenii (dacă îi putem numi așa) au început să țipe la șofer și să-l înjure că se retrage și că a schimbat prea târziu plăcuța. Niște reacții super tâmpite, de-mi venea să le zic vreo două ca să le bag mințile în cap. Nici măcar unul nu s-a gândit că acolo este capătul și că era normal să se întâmple asta sau că, poate, cine știe… șoferul a uitat să o schimbe mai devreme, deoarece are și el familie, griji, probleme etc. Sau că poate nici nu-și terminase cursele, dar i s-a făcut rău. Dar de ce să se gândească la alții? S-au gândit doar la ei, că trebuie să aștepte încă cinci minute în stație, crezând că doar ei au drepturi și, pe deasupra, mai au și dreptul de a se lua gratuit de șofer. Erau mai rău ca o haită de lupi înfometați.

Sincer, chiar nu înțeleg aceste comportamente deloc. Dar absolut deloc!!!

Mi se pare atât de important să fii înțelegător cu cei din jur și să nu-i judeci după aparențe sau după primele impresii. Este drept că nici să duci asta la extreme nu este bine. Totul trebuie să aibă o limită.

Eu întotdeauna am încercat să înțeleg comportamentul celor din jur (indiferent că sunt persoane cunoscute sau nu). Să le explic (dacă aveam cui) că este bine să fii așa sau așa, să nu reacționezi aiurea și să-ți păstrezi calmul în anumite situații (este drept că asta o fac doar cu persoanele apropiate). În primul rând, este bine pentru tine, ca om, să poți face asta și pentru dezvoltarea ta ca individ. Apoi am încercat să am răbdare cu persoanele care nu îmi sunt tocmai simpatice. Lucru care nu este deloc ușor, dar care mi se pare esențial.

Este drept că nu reușesc tot timpul asta. Fac greșeli mereu și tot mereu mă pedepsesc singură și mă învinuiesc pentru asta. Încerc mereu să mă perfecționez și să mă schimb, pentru binele meu și al celor din jur. Știu că pot mai mult de atât!

Dar nu pot să înțeleg de ce, mai ales persoanele mai în vârstă, care au trecut prin multe de-a lungul vieții și care ar trebui să fie mai înțelepte, nu sunt capabile să gândească așa.

Știu că viața este grea, că fiecare are probleme mai mici sau mai mari, dar cine nu are? Iar dacă noi nu ne facem viața mai frumoasă, atunci cine să ne-o facă?

Share this:

  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Facebook (Opens in new window)

Related

pareri
Previous Post
Prăjitură inteligentă
Next Post
Viața e prea ciudată și nedreaptă uneori

Andreea

An enthusiast dreamer, writer (wanna be), and blogger who loves cats, coffee, tea, rainy days and Christmas!

You May Also Like

Înapoi la cuvinte după mai bine de 10 ani de pauză
7 May 2026

Înapoi la cuvinte după mai bine de 10 ani de pauză

O lume în care Pământul e plat, dar conspirațiile sunt rotunde
15 March 2025

O lume în care Pământul e plat, dar conspirațiile sunt rotunde

Prieten sau amic?
22 July 2015

Prieten sau amic?

“You have to treat animals the way you wish to be treated” / “Trebuie să tratezi animalele la fel cum îți dorești să fii tratat”
10 June 2015

“You have to treat animals the way you wish to be treated” / “Trebuie să tratezi animalele la fel cum îți dorești să fii tratat”

Lost…
23 July 2014

Lost…

Amintiri
11 August 2013

Amintiri

Comments (2)

  1. Stai prin Berceni ? 🙂 Sa stii ca te inteleg foarte bine … nu de putine ori am avut si eu parte de aceleasi trairi, impresii 😉

    Reply
    Roxana - 13 November 2011
  2. Rabdare si intelegere? N-ai sa vezi, ne comportam mai rau ca animalele…mi-e groaza de felul cu decurg lucrurile in societatea noastra. A disparut orice urma de civilizatie si compasiune, egoismul si nesimtirea sunt in floare.

    Reply
    Nice - 16 November 2011

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About me

Andreea

Andreea

Sunt Andreea, iar Andria World este spațiul meu dedicat lucrurilor care merită descoperite. După mulți ani petrecuți în digital publishing și content editorial, am simțit nevoia unui loc mai personal și mai liniștit, unde să pot vorbi despre beauty, wellness, cultură, evenimente, produse și toate micile lucruri care fac viața de zi cu zi mai frumoasă. Aici vei găsi recomandări sincere, descoperiri interesante și inspirație pentru un stil de viață mai soft, mai cozy și mai autentic.

Categories

  • Dream Journal (5)
  • Editor’s Notes (12)
  • Events & Culture (1)
  • Stories Corner (5)
  • The Archive (18)

Latest Post

Apus de soare
Apus de soare
19 November 2007
Viața în alb și negru
Viața în alb și negru
30 November 2007
Deja ai dormit prea mult
Deja ai dormit prea mult
3 December 2007
Plumb
17 October 2008
Lacustră
17 October 2008

Subscribe & Follow

Subscribe to my Newsletter

@ Instagram

Instagram did not return a 200.
Read More

Tags Cloud

amintiri aplicatii muzica apus conspiratii ganduri istoria spotify muzica pareri pisici poezie politica poveste prieteni retete secrete spotify 20 ani streaming muzical vise

Follow Instagram

Instagram did not return a 200.

Follow Me!

There are many variations of passages of Lorem Ipsum available, but the majority have suffered alteration in some form, by injected humour

Userful Link

  • Home
  • About Me
  • Contact
  • Pages
  • Slow Living
  • Discoveries
  • Love
  • Beauty & Wellness

Subscribe & Follow

Subscribe to my Newsletter