
Ciupercuțele umplute sunt ușor de preparat și sunt foarte gustoase. Week-end-ul acesta mi-am răsfățat papilele gustative cu acest preparat deosebit.
Ingrediente:
- 20 de ciuperci mai mari (proaspete);
- 2-3 cepe potrivite;
- 6-8 căței de usturoi;
- delikat;
- o legătură de mărar;
- o legătură de pătrunjel;
- sare;
- piper;
- 1 lingură de ulei;
- cașcaval (opțional).
Mod de preparare:
Se curăță ciupercile, se spală bine și se desfac piciorușele. Pălăriile se lasă într-un castron cu apă până la folosire.

Se toacă ceapa, usturoiul și piciorușele de ciuperci mărunt. Se călesc împreună într-o tigaie încinsă cu o linguriță de ulei (recomand uleiul de măsline).

Se lasă la călit până se înmoaie, iar zeama lăsată se evaporă. Se asezonează cu sare și piper după gust și se lasă la răcit.
Între timp se toacă verdeața (mărarul și pătrunjelul) mărunt și se rade cașcavalul prin răzătoarea mică.
Se scurg pălăriile de apă și se așază într-o tavă suficient de mare. Se presară delikat deasupra lor.
Când compoziția de ceapă, usturoi și piciorușe de ciuperci s-a răcit, se adaugă verdeața și se amestecă până se încorporează bine. Se umplu pălăriile de ciuperci cu această compoziție.

Se adaugă la cuptorul încins. Când sunt aproape gata, se scoate tava și se presară cașcavalul ras peste ciupercuțe. (Se poate folosi orice tip de cașcaval – afumat sau nu – sau se pot folosi și alte brânzeturi precum parmezan sau gorgonzola.)
Se adaugă iar la cuptor până când cașcavalul se rumenește. Pentru a verifica dacă ciupercile s-au copt, se înțeapă marginea acestora cu o furculiță. Dacă furculița intră ușor în ele, înseamnă că sunt gata.
Se servesc ca atare sau alături de friptură.

Ce bine arată. Fac și eu mâine. Mulțam de idee ;))
Cu placere. 🙂 Ma bucur ca iti plac. Astept impresii
Hmmm … Ce-i cu tine de gatesti atata? 😉
Una peste alta, arata intr-un fel ciupercile astea!
Si-ti garantez ca sunt extrem de gustoase. 😀
Am gatit mereu la fel… doar ca nu am pus retete pe blog… sau nu mi se par suficient de interesante incat sa le pun.
Azi de ex am facut orez cu ou (imitatie de stil chinezesc) si m-am ofticat ca am uitat sa-i fac poze :)))