• Home
    • Home 01
    • Home 02
    • Home 03
    • Home 04
    • Home 05
    • Home 06
    • Home 07
    • Home 08
    • Home 09
    • Home 10
  • Features
    • Video Post
    • Post Layout
      • Full Width
      • Sidebar Left
      • Sidebar Right
  • Discoveries
  • Slow Living
  • Events & Culture
  • About Me
  • Contact
Andria World - A Cozy Corner of the Internet Andria World - A Cozy Corner of the Internet
A Cozy Corner of the Internet
  • Home
  • The Archive
  • Sadismele copilăriei
30 March 2011

Sadismele copilăriei

The Archive

Azi, citind ceva pe internet (chiar nu are relevanță ce anume, că nici legătură cu subiectul nu are :)) ), mi-am adus aminte cât de sadică eram când eram mică. Nu îmi era milă de nimic, nu mi se făcea rău dacă vedeam sânge… ba chiar îmi plăcea. Ai fi putut jura cu ușurință că m-a făcut mama cu un vampir.

O să enumăr doar 3 dintre lucrurile sadice pe care le-am făcut. Astea sunt cele mai horror. Dacă aveți probleme cu inima vă recomand să nu citiți. 😛 Nu mă fac răspunzătoare pentru efectele secundare pe care le poate provoca acest articol cititorilor!

Acum că v-am avertizat și pregătit pentru ce e mai rău, pot să încep:

1. Tăierea porcului. În timp ce alți copii fugeau de rupeau pământul din cauza țipetelor bietului animal, eu stăteam și mă uitam și analizam cu mare atenție toate mișcările făcute de adulți pentru a tăia porcul. Nu aveam nicio treabă cu faptul că sângele șiroia în toată curtea, că mirosea oribil etc. Ba mai mult, după ce-l omorau și-l pârleau, asistam cu și mai mare atenție la tranșarea acestuia. Era o plăcere să văd unde avea inima, plămânii, rinichii, splina etc. Acum nu aș rezista să mă uit nici dacă ar fi un filmuleț la televizor. 🙁

2. Mâncare de vrăbii. De când mă știu, la mine pe balcon (într-o crăpătură dintre tavanul balconului meu, mai exact) locuiesc familii de vrăbiuțe. Pentru că toată ziua mă jucam de-a mama și de-a tata și făceam mâncare la păpuși, mi-a venit ideea să pun și carne. Era în perioada în care acestea făceau pui și fraierii se luau după părinți și voiau să zboare, deși nu puteau. Eu nu îmi mai amintesc foarte clar ziua respectivă… dar ai mei au avut grijă să-mi amintească de ea. Știu că erau doi pui căzuți. Unul murise, altul nu… Bineînțeles că sufletul meu de pisică l-a ales pe cel viu. Cum altfel? Și s-a apucat Andreea de făcut mâncare. Restul ingredientelor le-am luat din bucătărie (mama făcea și ea mâncare și i le-am cerut). Ea habar nu avea ce fac eu acolo și mi le-a dat. Și nu trece mult și iese bunica-mea (încă mai trăia pe atunci) și vede scaunul plin de sânge. M-a întrebat ce fac și i-am răspuns simplu că mâncare. Normal că m-a pârât și, deh… mi-am luat și ceva bătaie. :))

3. Voiam să tai găini. Când eram mică, mergeam des la țară cu ai mei. Mamaie avea multe găini (acum mai are câteva) și mereu tăia câte una-două ca să avem ce mânca (depinde câți ne strângeam). Eu, curioasă și băgăcioasă, mă uitam cu atenție cum procedează tata. M-am rugat de nenumărate ori să mă lase și pe mine, dar nu au vrut că cică aduce ghinion să taie femeile găini. Doar bărbații le taie =)). Într-o perioadă, a avut o găină pestriță, rea ca un cocoș (cred că era hermafrodită :)) ). Îi spuneam Bibilica. Era frumoasă până când mi-a sărit în piept și m-a zgâriat. M-am înfuriat, m-am dus și am luat un cuțit și am prins-o pe Bibilica să o tai. M-am așezat pe poziții, după cum văzusem la tata și începusem să-i tai gâtul, numai că țineam cuțitul invers și nu am reușit… m-a mai prins și bunica-mea. Normal că iar mi-am luat bătaie. :)) Dar măcar a scăpat găina vie pentru încă o perioadă de timp, când chiar a ajuns în ciorbă… dar nu tăiată de mine. Că deh… sunt femeie.

Acum nu aș mai putea să fac niciunul dintre aceste lucruri. Cum văd puțin sânge (fie el și de animal), mi se face rău de văd negru în fața ochilor și mă ia cu leșin. Asta ca să nu mai zic că mi-ar fi o milă teribilă. 🙁

Toate cele enumerate mai sus țin eu minte că le-am făcut până pe la 8 ani, așa… 😀

Acum singurul lucru mai sadic care îmi place… este să urmăresc la TV emisiuni, documentare, filme etc. cu și despre operații… să văd exact cum se fac.

Share this:

  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Facebook (Opens in new window)

Related

Previous Post
Schimbare… teamă
Next Post
Efectele primăverii sunt fantomatice 

Andreea

An enthusiast dreamer, writer (wanna be), and blogger who loves cats, coffee, tea, rainy days and Christmas!

You May Also Like

“You have to treat animals the way you wish to be treated” / “Trebuie să tratezi animalele la fel cum îți dorești să fii tratat”
10 June 2015

“You have to treat animals the way you wish to be treated” / “Trebuie să tratezi animalele la fel cum îți dorești să fii tratat”

No Image
30 June 2013

Lovely rain …

No Image
3 October 2011

Prăjitură inteligentă

No Image
2 October 2011

Ciupercuțe umplute

No Image
24 September 2011

Fructe în aluat de clătite

No Image
31 August 2011

Strange feeling

Comments (2)

  1. :))) Dar eu ca mi-am jumulit ratoiul,la tara,de motul lui din cap de l-am lasat chel :>…ce amintiri :-<

    Reply
    Roxana - 30 March 2011
    1. :)) deci se pare ca nu sunt singura. Dar mai rau ca mine nu cred ca a fost cineva. =))

      Reply
      Andria - 31 March 2011

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About me

Andreea

Andreea

Sunt Andreea, iar Andria World este spațiul meu dedicat lucrurilor care merită descoperite. După mulți ani petrecuți în digital publishing și content editorial, am simțit nevoia unui loc mai personal și mai liniștit, unde să pot vorbi despre beauty, wellness, cultură, evenimente, produse și toate micile lucruri care fac viața de zi cu zi mai frumoasă. Aici vei găsi recomandări sincere, descoperiri interesante și inspirație pentru un stil de viață mai soft, mai cozy și mai autentic.

Categories

  • Dream Journal (5)
  • Editor’s Notes (12)
  • Events & Culture (1)
  • Stories Corner (5)
  • The Archive (18)

Latest Post

Apus de soare
Apus de soare
19 November 2007
Viața în alb și negru
Viața în alb și negru
30 November 2007
Deja ai dormit prea mult
Deja ai dormit prea mult
3 December 2007
Plumb
17 October 2008
Lacustră
17 October 2008

Subscribe & Follow

Subscribe to my Newsletter

@ Instagram

Instagram did not return a 200.
Read More

Tags Cloud

amintiri aplicatii muzica apus conspiratii ganduri istoria spotify muzica pareri pisici poezie politica poveste prieteni retete secrete spotify 20 ani streaming muzical vise

Follow Instagram

Instagram did not return a 200.

Follow Me!

There are many variations of passages of Lorem Ipsum available, but the majority have suffered alteration in some form, by injected humour

Userful Link

  • Home
  • About Me
  • Contact
  • Pages
  • Slow Living
  • Discoveries
  • Love
  • Beauty & Wellness

Subscribe & Follow

Subscribe to my Newsletter