Azi, citind ceva pe internet (chiar nu are relevanță ce anume, că nici legătură cu subiectul nu are :)) ), mi-am adus aminte cât de sadică eram când eram mică. Nu îmi era milă de nimic, nu mi se făcea rău dacă vedeam sânge… ba chiar îmi plăcea. Ai fi putut jura cu ușurință că m-a făcut mama cu un vampir.
O să enumăr doar 3 dintre lucrurile sadice pe care le-am făcut. Astea sunt cele mai horror. Dacă aveți probleme cu inima vă recomand să nu citiți. 😛 Nu mă fac răspunzătoare pentru efectele secundare pe care le poate provoca acest articol cititorilor!
Acum că v-am avertizat și pregătit pentru ce e mai rău, pot să încep:
1. Tăierea porcului. În timp ce alți copii fugeau de rupeau pământul din cauza țipetelor bietului animal, eu stăteam și mă uitam și analizam cu mare atenție toate mișcările făcute de adulți pentru a tăia porcul. Nu aveam nicio treabă cu faptul că sângele șiroia în toată curtea, că mirosea oribil etc. Ba mai mult, după ce-l omorau și-l pârleau, asistam cu și mai mare atenție la tranșarea acestuia. Era o plăcere să văd unde avea inima, plămânii, rinichii, splina etc. Acum nu aș rezista să mă uit nici dacă ar fi un filmuleț la televizor. 🙁
2. Mâncare de vrăbii. De când mă știu, la mine pe balcon (într-o crăpătură dintre tavanul balconului meu, mai exact) locuiesc familii de vrăbiuțe. Pentru că toată ziua mă jucam de-a mama și de-a tata și făceam mâncare la păpuși, mi-a venit ideea să pun și carne. Era în perioada în care acestea făceau pui și fraierii se luau după părinți și voiau să zboare, deși nu puteau. Eu nu îmi mai amintesc foarte clar ziua respectivă… dar ai mei au avut grijă să-mi amintească de ea. Știu că erau doi pui căzuți. Unul murise, altul nu… Bineînțeles că sufletul meu de pisică l-a ales pe cel viu. Cum altfel? Și s-a apucat Andreea de făcut mâncare. Restul ingredientelor le-am luat din bucătărie (mama făcea și ea mâncare și i le-am cerut). Ea habar nu avea ce fac eu acolo și mi le-a dat. Și nu trece mult și iese bunica-mea (încă mai trăia pe atunci) și vede scaunul plin de sânge. M-a întrebat ce fac și i-am răspuns simplu că mâncare. Normal că m-a pârât și, deh… mi-am luat și ceva bătaie. :))
3. Voiam să tai găini. Când eram mică, mergeam des la țară cu ai mei. Mamaie avea multe găini (acum mai are câteva) și mereu tăia câte una-două ca să avem ce mânca (depinde câți ne strângeam). Eu, curioasă și băgăcioasă, mă uitam cu atenție cum procedează tata. M-am rugat de nenumărate ori să mă lase și pe mine, dar nu au vrut că cică aduce ghinion să taie femeile găini. Doar bărbații le taie =)). Într-o perioadă, a avut o găină pestriță, rea ca un cocoș (cred că era hermafrodită :)) ). Îi spuneam Bibilica. Era frumoasă până când mi-a sărit în piept și m-a zgâriat. M-am înfuriat, m-am dus și am luat un cuțit și am prins-o pe Bibilica să o tai. M-am așezat pe poziții, după cum văzusem la tata și începusem să-i tai gâtul, numai că țineam cuțitul invers și nu am reușit… m-a mai prins și bunica-mea. Normal că iar mi-am luat bătaie. :)) Dar măcar a scăpat găina vie pentru încă o perioadă de timp, când chiar a ajuns în ciorbă… dar nu tăiată de mine. Că deh… sunt femeie.
Acum nu aș mai putea să fac niciunul dintre aceste lucruri. Cum văd puțin sânge (fie el și de animal), mi se face rău de văd negru în fața ochilor și mă ia cu leșin. Asta ca să nu mai zic că mi-ar fi o milă teribilă. 🙁
Toate cele enumerate mai sus țin eu minte că le-am făcut până pe la 8 ani, așa… 😀
Acum singurul lucru mai sadic care îmi place… este să urmăresc la TV emisiuni, documentare, filme etc. cu și despre operații… să văd exact cum se fac.
:))) Dar eu ca mi-am jumulit ratoiul,la tara,de motul lui din cap de l-am lasat chel :>…ce amintiri :-<
:)) deci se pare ca nu sunt singura. Dar mai rau ca mine nu cred ca a fost cineva. =))