• Home
    • Home 01
    • Home 02
    • Home 03
    • Home 04
    • Home 05
    • Home 06
    • Home 07
    • Home 08
    • Home 09
    • Home 10
  • Features
    • Video Post
    • Post Layout
      • Full Width
      • Sidebar Left
      • Sidebar Right
  • Discoveries
  • Slow Living
  • Events & Culture
  • About Me
  • Contact
Andria World - A Cozy Corner of the Internet Andria World - A Cozy Corner of the Internet
A Cozy Corner of the Internet
  • Home
  • Dream Journal
  • Călătorie în Hawaii
21 March 2011

Călătorie în Hawaii

Dream Journal
Călătorie în Hawaii

Visez de mult la un concediu, undeva într-un loc exotic precum Hawaii, Bora Bora sau Caraibe… însă până acum visam doar cu ochii deschiși. De data asta însă lucrurile s-au schimbat. Visul nu a mai fost unul cu ochii deschiși, ci unul obișnuit, cu ochii închiși. Deoarece a fost doar un vis, acum mi-l amintesc cu plăcere, însă nu aș vrea nici în ruptul capului să trec prin așa ceva.

Se făcea că, nu mai știu în ce împrejurare, am reușit să ajung în Hawaii. Nu eram singură însă, eram împreună cu un grup mai mare de persoane. Hotelul în care eram cazați se afla undeva pe o coastă înaltă, iar accesul la plajă era imposibil. În disperarea de a încerca să găsesc un loc în care să pot înota liniștită în ocean (se pare că disperarea după înot o am și în somn), am ajuns într-un loc în care era o plajă, însă extrem de mică. Ca un fel de golfuleț minuscul. Așadar m-am gândit că ar fi mai bine să nu mai merg pe țărm, ci să înot pe lângă acesta pentru a găsi un loc potrivit pentru plajă.

După o perioadă destul de lungă de înot, am găsit o plajă. De departe, din larg, părea perfectă. Ajunsă la mal însă, apa era maronie, iar în ea pluteau niște cranii prinse de niște araci, probabil dărâmate de valuri. Am reușit să ajung pe mal și să-mi trag respirația. Mi-am adunat lucrurile (aveam geanta cu mine, însă odată ajunsă pe plajă tot ce aveam în ea se răsturnase pe jos) și m-am așezat pe o piatră mai înaltă ca să admir peisajul.

Nu mică mi-a fost mirarea când am constatat că la doar câțiva pași de mine erau niște băștinași care se chinuiau să prindă ceva pește folosindu-se de undițe fără băț (adică doar cu gută). În momentul respectiv am fost cuprinsă de o teamă imensă. Mă vedeam deja tocăniță sau friptură la cina lor. Ce ar putea fi mai delicios pentru băștinași decât o fată cu piele albă și păr blond? Însă mi-am dat seama că oricum nu aveam cum să fug fără să mă vadă, iar dacă vor să mă mănânce, mă vor mânca oricum. Așadar le-am făcut cu mâna și cel mai bătrân (șeful tribului) s-a apropiat de mine. Pe malul apei erau doar 4 băștinași: 3 tineri și acesta mai bătrân.

Am încercat să le explic în engleza mea infectă cine sunt. Mi-au răspuns însă ei știau și mai puțină engleză decât mine. M-am dus împreună cu ei în tabără. Locuiau în corturi și aveau paturi de paie acoperite cu niște pânze aproape maro de murdărie. Tabăra era fix în mijlocul junglei, în mijlocul pustietății, așadar nu aveam deloc acces la niciun fel de tehnologie modernă. Nu aveam cum să anunț pe nimeni că m-am rătăcit. Eram foarte departe de zona turistică, așa că am fost nevoită să rămân acolo pentru o vreme.

Șeful tribului părea să mă placă. Ba chiar mi-a oferit patul lui pentru a dormi, însă îmi era teamă că vrea să mă ia de soție. Așa mi se părea mie, că mă place prea mult. Eu, în schimb, eram atrasă de un alt membru al tribului… ceva mai tânăr. Așa, potrivit pentru vârsta mea. Îmi aduc și acum aminte că arăta bine… negru, cu pătrățele, buze mari și cărnoase… însă nu s-a întâmplat nimic, cu niciunul dintre masculii tribului.

Deoarece nu eram împăcată cu gândul de a fi acolo, m-am dus în cort și am început să cotrobăi prin geanta mea. Găsisem niște mâncare pentru pisici (din aceea uscată). Mi-am zis în gând: “E bine, măcar o să am ce mânca o vreme”. Apoi am găsit buletinul, strugurelul etc. Mă uitam la ele în timp ce două dintre femeile tribului au intrat și ele în cort.

S-au uitat curioase deoarece nu mai văzuseră în viața lor un strugurel, un buletin și nici mâncare pentru pisici. Le-am explicat ce sunt și mă ascultau cu interes. Apoi s-au apucat de treburile lor. Una dintre ele a început să coasă o geantă… chiar modernă, aș zice. Era o geantă confecționată dintr-un material albastru și avea pe ea bucăți de piele de culoare maro pentru model.

Au trecut câteva zile de când eram acolo. Așa că a trebuit să încep să-i ajut la căutarea mâncării. Și nu știu în ce împrejurări am ajuns în fața unui Mega Image. M-a apucat instantaneu plânsul că vreau înapoi acasă, în civilizație, alături de oamenii pe care-i cunosc. Nu mi-am dat însă seama niciun moment că eram deja acolo… Civilizația era chiar în fața mea! Singurul meu gând era că trebuie să iau mâncare și să mă întorc la trib.

 

Share this:

  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Facebook (Opens in new window)

Related

Previous Post
Retrospectivă pentru 2010 
Next Post
Scrisoare către mine

Andreea

An enthusiast dreamer, writer (wanna be), and blogger who loves cats, coffee, tea, rainy days and Christmas!

You May Also Like

Veste șoc: am o surioară!
28 July 2011

Veste șoc: am o surioară!

Sunt însărcinată
24 March 2011

Sunt însărcinată

Îmblânzirea diavolului
27 September 2010

Îmblânzirea diavolului

Început de război
19 October 2009

Început de război

Comments (2)

  1. :-)))))))) Tare haios. Mi-a facut placere sa citesc articolul asta, are o prospetime incântatoare. Asadar te-ai indragostit de un negru cu patratele….mai, dar ia spune-mi,. nu si-a dat nimeni seama ca tu de fapt nu esti blonda?

    Reply
    Dragos FRD - 21 March 2011
  2. MA bucur ca ti-a placut. Nu ma indragostisem in adevaratul sens al cuvantului… mai mult ma atragea fizic. 😀  Referitor la intrebarea ta… nu stiu ce sa zic… ar trebui sa-i intrebam pe restul. =))

    Reply
    Andria - 21 March 2011

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About me

Andreea

Andreea

Sunt Andreea, iar Andria World este spațiul meu dedicat lucrurilor care merită descoperite. După mulți ani petrecuți în digital publishing și content editorial, am simțit nevoia unui loc mai personal și mai liniștit, unde să pot vorbi despre beauty, wellness, cultură, evenimente, produse și toate micile lucruri care fac viața de zi cu zi mai frumoasă. Aici vei găsi recomandări sincere, descoperiri interesante și inspirație pentru un stil de viață mai soft, mai cozy și mai autentic.

Categories

  • Dream Journal (5)
  • Editor’s Notes (12)
  • Events & Culture (1)
  • Stories Corner (5)
  • The Archive (18)

Latest Post

Apus de soare
Apus de soare
19 November 2007
Viața în alb și negru
Viața în alb și negru
30 November 2007
Deja ai dormit prea mult
Deja ai dormit prea mult
3 December 2007
Plumb
17 October 2008
Lacustră
17 October 2008

Subscribe & Follow

Subscribe to my Newsletter

@ Instagram

Instagram did not return a 200.
Read More

Tags Cloud

amintiri aplicatii muzica apus conspiratii ganduri istoria spotify muzica pareri pisici poezie politica poveste prieteni retete secrete spotify 20 ani streaming muzical vise

Follow Instagram

Instagram did not return a 200.

Follow Me!

There are many variations of passages of Lorem Ipsum available, but the majority have suffered alteration in some form, by injected humour

Userful Link

  • Home
  • About Me
  • Contact
  • Pages
  • Slow Living
  • Discoveries
  • Love
  • Beauty & Wellness

Subscribe & Follow

Subscribe to my Newsletter