Când te gândești la pericolele internetului, probabil îți vin în minte hackeri, phishing, dark web sau fraude financiare. Dar, sincer, astea sunt fleacuri pe lângă adevăratul pericol: indivizii care respiră oxigen degeaba și transformă orice conversație banală într-un delir conspiraționist.
- Home
- pareri
Multă vreme m-am întrebat de ce anumite persoane cred că „după o vârstă prietenia este pe interese” sau cum poate cineva să spună: „Am o prietenă care e cam proastă și…”.
Uneori am impresia că am aterizat pe Pământ de undeva dintr-un univers paralel, unde oamenii funcționează după alte legi și au alte principii. Mă simt ca un extraterestru printre pământeni și mi-e din ce în ce mai greu să îi înțeleg și, mai ales, să îi fac să mă accepte așa cum sunt. Pentru că da, simt că sunt diferită. De fapt, nu sunt diferită, asta este doar o percepție a lor, a pământenilor. Știu, sună ciudat, dar am început să am din ce în ce mai des sentimentul de a evada într-o lume mai bună. Vreau să plec undeva unde oamenii sunt diferiți, unde au alte principii de viață. Nu mai suport răutățile gratuite, agitația, bârfele și nesimțirea din jur. Uneori am impresia că lumea chiar nu mai gândește deloc. Toți reacționează impulsiv, fără să gândească, iar dacă nu fac asta, adoptă efectul de turmă și fac ce fac alții, ca să fie și ei la fel. Chiar acum câteva zile am întâlnit o situație super ciudată, în timp ce veneam acasă de la job. M-am urcat la Unirii în 116. Cum el întoarce pe la Sf. Vineri, îl iau mereu în sensul acela și nu direct spre Berceni, […]
Micile mele secrete