Pentru mine weekend-ul acesta a început mai devreme. Mai precis de joi seara. Și asta nu pentru că aș fi făcut ceva deosebit, ci pentru simplul fapt că mă simțeam ca în weekend, deși mai urma o zi de lucru. Așadar, seara de joi a fost una frumoasă, pe care am petrecut-o uitându-mă la încă două episoade din Charmed.
Când a început să mi se facă somn, am închis calculatorul și m-am dus să fac un duș. Între timp, tata a dat biscuiți la hamsteri și a uitat ușa deschisă la cușca lui Babocika. Nu am observat acest detaliu… dar în timp ce mă pregăteam să-mi usuc părul am auzit ronțăituri sub pat :))). M-am uitat rapid spre colivii și am văzut ușa deschisă… așadar bănuielile mele erau confirmate. În plus, mi-am dat seama și de ce începuseră papagalii să se zbată prin colivie. Lumina era stinsă, iar cum coliviile sunt apropiate, probabil hamsterul a ajuns și pe colivia lor și i-a băgat în sperieți.
Așa că am început operațiunea de salvare. Dar cum piticul blănos era sătul (mâncase deja biscuiți), îi ardea doar de joacă. Dumnezeu știe ce făcea el pe sub mobilă, dar se auzeau niște zgomote foarte ciudate :))). Prin urmare, nu am putut să-l momesc nici măcar cu măr sau cu cașcaval. Am renunțat într-un final la căutări, zicându-mi că dimineața îi va fi foame și sigur va ieși.
Așadar, am luat mâncarea pisicii (cea umedă) și am adus-o în cameră ca să ne culcăm. Între timp am zis să mă mai uit puțin pe net (îmi trecuse somnul) să văd dacă a mai apărut ceva nou în reader. Șoarecele a ieșit fără să-l văd de sub mobilă și s-a dus la mâncarea Dunyskăi și a început să mănânce. Noroc că l-a văzut mama, că altfel cel mai probabil se băga iar sub mobilă. :))
Vineri, în schimb, a fost o zi chiar frumoasă. Am avut o zi relativ ușoară la muncă, am primit într-un final și comanda de la Lush și am reușit să mă văd cu Andreea, pe care nu o mai văzusem de multă vreme. Desigur, am mers în locul nostru preferat pe vremea în care eram la liceu (Spring-Time-ul de la Victoriei). Am băut câte un suc și am mâncat o tartă cu mere. Am vorbit despre muncă, relații, America, facultate etc… apoi ne-am îndreptat fiecare spre locuințele noastre.
Seara am terminat-o cu o mâncare de urzici delicioasă cu mămăligă și, desigur, înainte de culcare, încă un episod din Farmece. Nu am rezistat mai mult. La 11 deja sforăiam dusă.
Tot vineri am avut și un ghinion. M-am lovit în geamul de la mașină (geamul acela care se află la ușile din mijloc). Mă țineam de bară și când să cobor mi-am prins inelul de la Victor în geam și i-a zburat o pietricică. Îmi venea să plâng de ciudă. Așadar, când iau salariul (mai e puțin până pe 5 :D), primul lucru pe care-l fac este să duc inelul la reparat. L-aș duce și azi, dar nu mai am bani deloc.
Sâmbătă și duminică mi le-am petrecut odihnindu-mă. Am citit diverse chestii pe blog, m-am uitat la filme (Charmed și Ghost Whisperer) și am consumat multe verdețuri… așa, ca primăvara. Azi urmează să mănânc încă o porție de verdețuri (salată verde cu ridichi, leurdă, castravete, mărar și ceapă verde… asezonată cu puțin ulei de măsline și zeamă de lămâie).
Pentru voi cum a fost acest weekend?
P.S. – Încă nu-mi vine să cred că este cald afară și pot sta cu geamul deschis toată ziua, fără să îngheț. 😀
Un weekend linistit, in familie. Da, si eu consum multa verdeata lately, nu am apucat sa manac insa urzici si mi-e tare pofta. 😀 😛
PS
Imi place mult noua tema, am avut-o si eu un timp, asa ca sunt familiarizata cu ea. 🙂
Da, a fost un week-end linistit….odihnitor. Eu tocmai le-am mancat pe primele… sper sa nu fie si ultimele urzici. 🙂
Tema am gasit-o ieri, impreuna cu alte cateva (4 in total) dragute. 🙂 Sunt atat de multe care-mi plac incat nu ma pot rezuma la una singura :)))
Frumos raport de unitate…tatal tau merita o mustrare verbala pentru ca a lasat usa deschisa, in schimb mama ta merita felicitari acordate in cadrul sedintei deschise pentru ca a vazut animalutul.
Ehhh….pai vineri seara am fost cu niste colegi de birou in Vintage, am baut bere nefiltrata, am dansat (muzica veche, buna, deh….), am râs….a fost tare fain, poate reusim sa ne facem un obicei din asta. Sâmbata am fost in vizita la niste prieteni de familie, oamenii aia se pricep foarte bine la gatit, m-am cam imbuibat si iar mi se duce naibii cura de slabire. Si din nou: am baut, am râs, ne-am distrat…..Duminica a fost zi de pauza aproape totala, m-am uitat la "Cheri"….am baut……
In legatura cu soarecu`, tata nu-i la prima abatere de genul. Dar nici cu mine nu mi-e rusine. Au evadat saracii de mai multe ori. :)) Dar i-am recuperat mereu reede, mai putin joi. 😀
Se pare ca cineva s-a distrat bine week-end-ul asta. 🙂 Bravo tie!
Cura de slabire? Ce tip de cura tii?
Te intreb pentru ca si eu sunt in aceeasi situatie. Sper ca nu faci prostia sa tii cure de pe net. Din proprie experienta iti spun ca nu-i bine. Am tinut multe din ele si crede-ma stiu ce zic. Acum tin una data de nutritionist si e super ok. Daca doresti mai multe detalii ask me. 🙂
Da, m-am distrat, si n-am dezvaluit decât tot ce era posibil in limitele bunei cuviinte 🙂
Hai mai Andria, o asemenea groaznica impresie ti-am facut, ca tin cure luate de pe net?!?!?!? Pai eu sunt inginer chimist si, chiar daca nu mai am de multa vreme treaba cu domeniul in cauza, anumite trasaturi ramân. Suficient incât sa-mi dau seama ca un anunt gen "slabiti 20 de kile intr-o luna" e usor deplasat, ca sa nu spun mai mult.
Nu, eu am mers pe o strategie de la Herbalife care a dat roade, chiar daca nesatioasa mea pofta de viata reuseste sa puna la loc in parte ce am dat jos pe vremea in care o tineam. Dar nu-mi fac griji, merg pe principiul ca avem o singura viata si ar fi culmea sa nu gust din când in când din ceea ce-mi place sub pretextul ca ar trebui sa fiu tras prin inel…Mi-am pus totusi in gând sa nu exagerez excesiv 🙂 , sa combin o dieta sanatoasa plus ceva miscare in timpul saptamânii cu mâncarea nesanatoasa dar extrem de gustoasa in timpul weekend-ului.
Prin urmare, in timpul saptamânii beau multe shake-uri de soia, manânc salate (am eu niste retete, cu salate de germeni) si evit carnea si pâinea (desigur, nu exagerez – in cazul unei sindrofii nu incep sa ma vait tuturor ca eu nu pot mânca orice ca deh!, sunt la dieta), iar in weekend fac invers 🙂
Dar daca tot am discutam pe marginea acestui subiect, tu ce cura tii?
'daca tot discutam' * am vrut sa spun, scuze.
Off topic: guess who`s back? 😀
Welcome back. 😀 Ce ma bucur ca ai revenit. 🙂
Tin un regim, dat de medicul nutritionaist, dupa cum am precizat si mai sus. Practic mananc orice inafara de cartofi, fasole boabe, fainoase si dulciuri. Evident, fara carne de porc si prajeli. In rest am voie orice, doar ca nu trebuie sa amestec alimentele. Adica daca mananc lactate la o masa nu mai mananc carne si invers. Carnea deobicei o mananc fripta sau la cuptor… si langa o salata. (nu prea imi place carnea fiarta). Prefer insa salatele de orice fel 😀 Chiar am facut in week-end una de broccoli care a fost yammy.
Intre mesele principale, trebuie neaparat sa iau o gustare (un iaurt mic, simplu sau un fruct.
Pofta de dulce mi-o alung cu un mar copt ( cand a si cu dovleac sau gutui…dar le-a cam trecut timpul).
Partea naspa e ca nu pot sa beau lichide si ar trebui sa beau macar 1 litru jumate pe zi. Dar nu depasesc jumate 🙁
Da, neamestecarea alimentelor si renuntarea la fainoase sunt idei bune. Dar cu marul copt mi-ai stricat tot interesul pentru nutritionistul tau 🙂 . Daca cineva vrea sa-mi alunge pofta de viata, sa-mi dea mere sau prune coapte.
Sa stii ca bautul lichidelor (a apei, de fapt) se educa. Eu am trecut printr-o asemenea incercare. Dar tu de ce nu poti sa bei lichide?
Ah, si inca o intrebare: practici vreun sport?
Despre mere coapte nu mi-a spus medicul. Dar m-am gandit eu ca nu au ce sa-mi faca rau, mai ales ca nu le pun zahar. Doar putina scortisoara si gata 😀
Pai nu mi-e sete. Iar cand mi se face sete… beau 1-2 guri si gata. Nu stiu.. asa sunt eu.
Nu practic un sport anume.. dar am acasa o bicicleta eliptica si mai pedalez la ea din cand in cad… . Stiu ca ar trebui mai des dar seara cand ajung acasa numai de sport nu-mi arde. 🙁