Când ai poftă de ceva dulce și mai special, însă nu ai foarte multe ingrediente la dispoziție și/sau nu ai suficient timp pentru a prepara ceva, poți opta cu încredere pentru acest desert. Prima dată am mâncat fructe în aluat la un restaurant chinezesc. După gust, mi-am dat seama că este vorba de un aluat de clătite și am zis să încerc și eu acasă. Rezultatul? Suuuper gustoase!
Ingrediente:
- câteva fructe: mere, banane, ananas (de preferință proaspăt), portocale;
- 150-180 g făină;
- 2 ouă;
- 200 ml lapte;
- 100 ml apă minerală;
- 2 linguri de ulei;
- un praf de sare;
- zahăr (după gust – eu, în general, pun 3-4 linguri);
- esență de rom (3-4 picături… sau, dacă vă place mai aromat, puteți pune mai mult);
- 2 pliculețe de zahăr vanilat;
- coaja rasă de la o jumătate de portocală.
Mod de preparare:
Se pun ouăle în castronul pentru mixer și se mixează până când se obține o spumă. Se adaugă laptele, sarea, zahărul, zahărul vanilat și se amestecă până când zahărul s-a dizolvat, apoi se adaugă apa minerală. Făina se adaugă treptat (câte o lingură), amestecând foarte bine. După ce s-a încorporat toată făina, se adaugă esența de rom și coaja de portocală și se amestecă bine.
Atenție! Aluatul trebuie să fie mai gros decât cel pentru clătitele obișnuite, pentru a se „lipi” de fructe.
Când aluatul este gata, se dă la frigider câteva minute pentru a se liniști. Între timp pregătim fructele (eu am folosit doar mere și banane de această dată, că asta aveam prin casă).
Merele se curăță de coajă și se taie în jumătate. Se înlătură cotorul și apoi se feliază.
Bananele se curăță de coajă și se taie felii rotunde. Atenție! Feliile de banane trebuie să fie mai groase. În caz contrar, vor deveni o pastă și nu acesta este scopul.
Portocalele se curăță de coajă și se separă fiecare felie în parte.
Ananasul se curăță și el de coajă, se taie felii rotunde și apoi, în funcție de mărime, fiecare felie se taie în patru sau chiar în mai multe bucăți.
Într-o tigaie adâncă se pune ulei din belșug și se pune la încins. Ideal este ca uleiul să înghită fructele și să se facă pe toate părțile odată, pentru ca fructul să-și păstreze textura.
Se scoate aluatul de clătite din frigider și se amestecă bine cu o lingură. Se dau pe rând fructele prin el și se prăjesc până când devin aurii.
Se scot cu ajutorul spumierei pentru a se scurge bine de ulei.
Dacă mai rămâne aluat, se mai adaugă lapte/apă minerală pentru a-l subția și se fac clătite.
Așa arată în final:
Și o secțiune.
De când am făcut acest desert ultima dată (a trecut mult de atunci, însă nu am postat rețeta), am mai mâncat o variantă în care, după ce erau prăjite, erau trecute printr-un sirop caramelizat cu miere. Iar în aluat aveau și susan. Probabil data viitoare voi încerca și această variantă.
Placinta cu dovleac, fructe in aluat de clatite… Pfff, ce mai stii sa faci? ;)) Zi-mi unde stai ca sa stiu unde sa vin sa mananc. :))
Pai cozonac, chec, torturi, biscuiti etc etc… si chiar daca nu stiu, cu reteta in fata fac orice. 😀 Iti dau adresa… tu aduci bautura. :))
Peeerfect! 😀 Ai preferinte la bautura ? ;))
Pai depinde la ce o beau. Deobicei prefer vinul (roze sau rosu) si lichiorurile. 😛