Vreau o schimbare. Simt nevoia ei de ceva timp, însă mi-e frică. Teribil de frică.
Nu pot să nu-mi pun 1000 de întrebări negative la care găsesc răspunsuri și mai negative. Plus că să mor dacă văd vreo luminiță mică, mică acolo undeva, care să fie pentru mine. Iar cele pe care le văd mi se par nepotrivite sau renunț până să-mi treacă prin gând să încerc, de teamă de a nu eșua. De a nu fi mai rău decât trecutul… Nu cred că aș suporta ceva mai rău, mai ales că știu ce înseamnă rău. 🙁
Pff… Să mor de uneori nu-mi vine să mă bat singură!
De ce trebuie să fiu eu atât de fricoasă, negativistă și de ce am nevoie de atâta siguranță?
P.S. – Și nu, nu are legătură cu mutatul.
Oarecum as banui despre ce e vorba, dar e foarte posibil sa ma insel.
Si eu sunt foarte tematoare si am nevoie de siguranta pentru a ma simti bine. Daca cineva ma dezamageste, chiar daca il iert, raman cu frica ca nu cumva sa ma raneasca din nou…si stau si visez la siguranta de dinainte, atunci cand nu ma ranise nimeni. Odata ce cineva iti inseala asteptarile, e tare greu sa mai ai incredere si sa nu mai fii temator.
Faza asta cu siguranta e atat de nesigura totusi. Adica nah, ai o siguranta (cum am eu acum) dar pentru cat timp?
Cand e vorba de persoane e mai usor. In functie de dezamagire, uit si merg mai departe continuand relatia (dar nu inainte de a discuta despre asta cu persoana respectiva) sau ii pun capat. Dar daca toate lucrurile ar fi atat de simple… (desi uneori iti poate lua chiar luni intregi sa-ti revii)…
Acum cred ca am inteles. 🙂 Am fost atenta si la indiciile lasate in comentariul de pe blogul meu.
Nu stiu ce sa zic decat ca iti doresc multa liniste si siguranta…stiu cat de necesare sunt..nici mie nu-mi place sa traiesc in teama, sa nu stiu ce va urma. Imi place sa fie totul stabilit, sa nu cumva sa am parte de surprize neplacute.
Mult succes! Iti tin pumnii sa fie totul bine! :*
Multumesc. Sper sa fie (asta daca o sa am curajul sa fac ceva )
Teama de schimbare chiar nu a ajutat pe nimeni niciodată. Dacă stăm să ne întrebăm mereu dacă va fi bine sau nu, practic, nu vom avansa niciodată și mai mult de atât vom pierde foarte multe lucruri frumoase. Cred că din când în când o schimbare a modului în care privim anumite lucruri este chiar binevenită.
Stiu.. dar cand vezi atat rau in jur, iti piere cheful de orice. In plus in viata ai nevoie de siguranta, mai ales in anumite etape … si cum sa o ai daca nimic nu e sigur in lume? 🙁 Nu poti sa nu te gadesti inca dinaine la ce e bun si rau. Din pacate insa sunt mai mult rele decat bune… dar asta-i viata in care traim.
Nu, nu este așa. Nu spun că totul este roz și frumos, pentru că nu este, însă lumea din jurul tău tu o creezi. Care este problema dacă în jur este rău? Fii tu partea bună din acest rău și vei vedea ce schimbări uimitoare vor fi. Dacă doar constatăm că în jurul nostru este rău și ne convingem că nu este nimic de făcut în loc să facem ceva (orice) nu prea vom ajunge nicăieri.
Roxana, ma refeream la anumite persoane care isi bat joc de altii pentru ca pot si pentru ca vezi doamne sunt suspusi. Am avut o astfel de experienta in trecut dar atunci ma durea in 14 si am plecat. Am dat de bine apoi si am deja 4 ani de cand fac asta… insa vreau mai mult.
De ce? Simplu, pentru ca asa e firea ta, si trebuie sa accepti asta. Si eu am o frica viscerala de nou, de schimbare, mai ales in dragoste si la serviciu. Prefer sa sufar cu raul actual… Vezi tu, incertitudinea ne omoara. Macar in prezent stii clar cum stai… Nimeni nu-ti garanteaza ca va fi mai bine…e chestie de obisnuinta.
Ai dreptate Nice, insa mai rau e ca toata lumea imi spune sa nu mai fiu asa… si nu stiu cum sa fac asta. Si intr-un fel au dreptate… nu o sa ajung nicaieri asa. 🙁 Din pacate.
Andria, tu nu trebuie sa faci ce spune lumea, ci ce simti tu ca e mai bine pentru tine. Iar schimbarea de care vorbesti va veni…cand vei fi pregatita.
Si daca nu o sa fiu niciodata pregatita? 🙁
Sa nu-ti pui asa problema, cu siguranta va veni acel moment. Mai devreme sau mai tarziu. 😉
Mersi Nice. Sper sa vina si sa fie frumos… adica exact asa pe gustul meu… sa-mi placa si sa fiu satisfacuta din toate punctele de vedere.