• Home
    • Home 01
    • Home 02
    • Home 03
    • Home 04
    • Home 05
    • Home 06
    • Home 07
    • Home 08
    • Home 09
    • Home 10
  • Features
    • Video Post
    • Post Layout
      • Full Width
      • Sidebar Left
      • Sidebar Right
  • Discoveries
  • Slow Living
  • Events & Culture
  • About Me
  • Contact
Andria World - A Cozy Corner of the Internet Andria World - A Cozy Corner of the Internet
A Cozy Corner of the Internet
  • Home
  • The Archive
  • Schimbare… teamă
29 March 2011

Schimbare… teamă

The Archive

Vreau o schimbare. Simt nevoia ei de ceva timp, însă mi-e frică. Teribil de frică.

Nu pot să nu-mi pun 1000 de întrebări negative la care găsesc răspunsuri și mai negative. Plus că să mor dacă văd vreo luminiță mică, mică acolo undeva, care să fie pentru mine. Iar cele pe care le văd mi se par nepotrivite sau renunț până să-mi treacă prin gând să încerc, de teamă de a nu eșua. De a nu fi mai rău decât trecutul… Nu cred că aș suporta ceva mai rău, mai ales că știu ce înseamnă rău. 🙁

Pff… Să mor de uneori nu-mi vine să mă bat singură!

De ce trebuie să fiu eu atât de fricoasă, negativistă și de ce am nevoie de atâta siguranță?

P.S. – Și nu, nu are legătură cu mutatul.

Share this:

  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Facebook (Opens in new window)

Related

Previous Post
Amintiri primăvăratice de weekend
Next Post
Sadismele copilăriei

Andreea

An enthusiast dreamer, writer (wanna be), and blogger who loves cats, coffee, tea, rainy days and Christmas!

You May Also Like

“You have to treat animals the way you wish to be treated” / “Trebuie să tratezi animalele la fel cum îți dorești să fii tratat”
10 June 2015

“You have to treat animals the way you wish to be treated” / “Trebuie să tratezi animalele la fel cum îți dorești să fii tratat”

No Image
30 June 2013

Lovely rain …

No Image
3 October 2011

Prăjitură inteligentă

No Image
2 October 2011

Ciupercuțe umplute

No Image
24 September 2011

Fructe în aluat de clătite

No Image
31 August 2011

Strange feeling

Comments (14)

  1. Oarecum as banui despre ce e vorba, dar e foarte posibil sa ma insel.
    Si eu sunt foarte tematoare si am nevoie de siguranta pentru a ma simti bine. Daca cineva ma dezamageste, chiar daca il iert, raman cu frica ca nu cumva sa ma raneasca din nou…si stau si visez la siguranta de dinainte, atunci cand nu ma ranise nimeni. Odata ce cineva iti inseala asteptarile, e tare greu sa mai ai incredere si sa nu mai fii temator.  
     

    Reply
    Mihaela - 29 March 2011
    1. Faza asta cu siguranta e atat de nesigura totusi. Adica nah, ai o siguranta (cum am eu acum) dar pentru cat timp?
      Cand e vorba de persoane e mai usor. In functie de dezamagire, uit si merg mai departe continuand relatia (dar nu inainte de a discuta despre asta cu persoana respectiva) sau ii pun capat. Dar daca toate lucrurile ar fi atat de simple… (desi uneori iti poate lua chiar luni intregi sa-ti revii)…

      Reply
      Andria - 29 March 2011
      1. Acum cred ca am inteles. 🙂 Am fost atenta si la indiciile lasate in comentariul de pe blogul meu. 
        Nu stiu ce sa zic decat ca iti doresc multa liniste si siguranta…stiu cat de necesare sunt..nici mie nu-mi place sa traiesc in teama, sa nu stiu ce va urma. Imi place sa fie totul stabilit, sa nu cumva sa am parte de surprize neplacute. 
        Mult succes! Iti tin pumnii sa fie totul bine! :*

        Reply
        Mihaela - 29 March 2011
        1. Multumesc. Sper sa fie (asta daca o sa am curajul sa fac ceva )

          Reply
          Andria - 30 March 2011
  2. Teama de schimbare chiar nu a ajutat pe nimeni niciodată. Dacă stăm să ne întrebăm mereu dacă  va fi bine sau nu, practic, nu vom avansa niciodată și mai mult de atât vom pierde foarte multe lucruri frumoase. Cred că din când în când o schimbare a modului în care privim anumite lucruri este chiar binevenită.

    Reply
    Roxana Călinescu - 30 March 2011
    1. Stiu.. dar cand vezi atat rau in jur, iti piere cheful de orice. In plus in viata ai nevoie de siguranta, mai ales in anumite etape … si cum sa o ai daca nimic nu e sigur in lume? 🙁 Nu poti sa nu te gadesti inca dinaine la ce e bun si rau. Din pacate insa sunt mai mult rele decat bune… dar asta-i viata in care traim.

      Reply
      Andria - 30 March 2011
      1. Nu, nu este așa. Nu spun că totul este roz și frumos, pentru că nu este, însă lumea din jurul tău tu o creezi. Care este problema dacă în jur este rău? Fii tu partea bună din acest rău și vei vedea ce schimbări uimitoare vor fi. Dacă doar constatăm că în jurul nostru este rău și ne convingem că nu este nimic de făcut în loc să facem ceva (orice) nu prea vom ajunge nicăieri.

        Reply
        Roxana Călinescu - 31 March 2011
        1. Roxana, ma refeream la anumite persoane care isi bat joc de altii pentru ca pot si pentru ca vezi doamne sunt suspusi. Am avut o astfel de experienta in trecut dar atunci ma durea in 14 si am plecat. Am dat de bine apoi si am deja 4 ani de cand fac asta… insa vreau mai mult. 

          Reply
          Andria - 31 March 2011
  3. De ce? Simplu, pentru ca asa e firea ta, si trebuie sa accepti asta. Si eu am o frica viscerala de nou, de schimbare, mai ales in dragoste si la serviciu. Prefer sa sufar cu raul actual… Vezi tu, incertitudinea ne omoara. Macar in prezent stii clar cum stai…  Nimeni nu-ti garanteaza ca va fi mai bine…e chestie de obisnuinta.

    Reply
    Nice - 30 March 2011
    1. Ai dreptate Nice, insa mai rau e ca toata lumea imi spune sa nu mai fiu asa… si nu stiu cum sa fac asta. Si intr-un fel au dreptate… nu o sa ajung nicaieri asa. 🙁 Din pacate. 

      Reply
      Andria - 30 March 2011
      1. Andria, tu nu trebuie sa faci ce spune lumea, ci ce simti tu ca e mai bine pentru tine. Iar schimbarea de care vorbesti va veni…cand vei fi pregatita.

        Reply
        Nice - 30 March 2011
        1. Si daca nu o sa fiu niciodata pregatita? 🙁

          Reply
          Andria - 30 March 2011
          1. Sa nu-ti pui asa problema, cu siguranta va veni acel moment. Mai devreme sau mai tarziu. 😉

            Nice - 30 March 2011
          2. Mersi Nice. Sper sa vina si sa fie frumos… adica exact asa pe gustul meu… sa-mi placa si sa fiu satisfacuta din toate punctele de vedere.

            Andria - 31 March 2011

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About me

Andreea

Andreea

Sunt Andreea, iar Andria World este spațiul meu dedicat lucrurilor care merită descoperite. După mulți ani petrecuți în digital publishing și content editorial, am simțit nevoia unui loc mai personal și mai liniștit, unde să pot vorbi despre beauty, wellness, cultură, evenimente, produse și toate micile lucruri care fac viața de zi cu zi mai frumoasă. Aici vei găsi recomandări sincere, descoperiri interesante și inspirație pentru un stil de viață mai soft, mai cozy și mai autentic.

Categories

  • Dream Journal (5)
  • Editor’s Notes (12)
  • Events & Culture (1)
  • Stories Corner (5)
  • The Archive (18)

Latest Post

Apus de soare
Apus de soare
19 November 2007
Viața în alb și negru
Viața în alb și negru
30 November 2007
Deja ai dormit prea mult
Deja ai dormit prea mult
3 December 2007
Plumb
17 October 2008
Lacustră
17 October 2008

Subscribe & Follow

Subscribe to my Newsletter

@ Instagram

Instagram did not return a 200.
Read More

Tags Cloud

amintiri aplicatii muzica apus conspiratii ganduri istoria spotify muzica pareri pisici poezie politica poveste prieteni retete secrete spotify 20 ani streaming muzical vise

Follow Instagram

Instagram did not return a 200.

Follow Me!

There are many variations of passages of Lorem Ipsum available, but the majority have suffered alteration in some form, by injected humour

Userful Link

  • Home
  • About Me
  • Contact
  • Pages
  • Slow Living
  • Discoveries
  • Love
  • Beauty & Wellness

Subscribe & Follow

Subscribe to my Newsletter