În sfârșit a trecut și ultima zi de vară!
Probabil sunt printre puținele persoane care se bucură de sfârșitul verii și așteaptă nerăbdătoare zilele ploioase și răcoroase de toamnă. Dar acum încep eu să mă simt bine în pielea mea. Încep să prind viață, să mă bucur de fiecare clipă, să fiu mai încrezătoare și mai optimistă. Ploaia, mai ales însoțită de tunete și fulgere, mă încarcă cu energie pozitivă, mă liniștește, mă calmează. Îmi transmite pacea de care am nevoie. Pe de altă parte, nuanțele arămii ale acestui anotimp îmi bucură privirile zi de zi. Cum să nu iubești un anotimp atât de minunat?
Vara, în schimb, este un anotimp care nu îmi place. Nu suport căldura. Nu mă simt deloc bine în acest anotimp. Sunt mai rău ca o pisică leneșă care nimerește lângă o sobă caldă și tot ce simte este o oboseală continuă și nu ar face nimic altceva decât să doarmă. Exact așa mă simt și eu vara. Extrem de obosită, amețită și fără chef de nimic. Vara asta însă a fost ceva mai bine. Nu au fost canicule atât de mari și nu au durat foarte mult ca perioadă… comparativ cu anii trecuți, dar tot mi s-a părut interminabilă vara…
Așadar, nu îmi mai rămân de rostit decât 3 cuvinte: “Bun venit, toamnă!”

Îmi place toamna… pentru că anunță sosirea iernii. 🙂
Da. Si eu ador iarna, daca mai este si o iarna din aceea cu muuuuuuuuuulta zapada este perfect! 😀